Učební praxe patří mezi odborné předměty u oboru 53-44-M/01 Ortoticko-protetický technik, kde žáci získávají praktickou zručnost a dovednost při realizaci praktických úkolů. V období Covid-19 jsou zadávaná témata zaměřená na takové úkoly, které jsou žáci schopni realizovat v domácích podmínkách. S ohledem na jíž déle trvající období distanční výuky není vždy jednoduché zadávat úkoly, které jsou realizovatelné.
I přesto v řadě případů vznikají pod rukama žáků velmi pěkné a funkční protetické pomůcky. V této souvislosti se hodí zmínit konkrétní příklad v podobě ortézy na palec nohy vyrobené studenty třetího ročníku oboru Ortoticko-protetický technik. Žáci Jakub Martoník a Natálie Minárová dostali zadání na vytvoření 3D modelu ortézy na palec nohy v systému Creo a následně tuto ortézu vyrobit. Oba žáci si dokázali práci ve dvojici vhodně rozdělit ve všech bodech realizace. U 3D modelování prokázali vlastní tvůrčí činnost v podobě pěkného designu. Pomocí 3D tisku vyrobili jednotlivé díly a ty následně smontovali. Sestavenou ortézu doplnili o úchyty v podobě suchých zipů. Funkčnost kompletně vyrobené ortézy na palec nohy ověřili na vlastní dolní končetině. Za takto vyrobenou ortézu v rámci domácích podmínek a možností jim patří pochvala za aktivní přístup k distanční výuce v období Covid-19. Zručnost těchto žáků dokladují obrázky vytvořeného 3D modelu, tisk na 3D tiskárně, kompletně vyrobená funkční ortéza a ověření funkčnosti na dolní končetině.
3D model ortézy na palec nohy Realizace pomocí 3D tisku
Kompletní vyrobení ortéza Ověření funkčnosti na dolní končetině
Žáci třetího ročníku oboru Ortoticko-protetický technik v rámci učební praxe vytvářejí v domácích podmínkách i jiné výrobky. Jedná se konkrétně o vytváření sádrových pozitivů na různé části lidského těla. V poslední době vytvářeli sádrový negativ kolenního kloubu a hlezna. Z takto vytvořených sádrových negativů se budou následně postupně vytvářet sádrové pozitivy. Ty budou sloužit k tomu, aby se daly v rámci výuky učební praxe vyrábět plastové ortézy. Konkrétně si budou žáci vyrábět plastové ortézy ve školní učebně. Takto se mohou žáci oboru Ortoticko-protetický technik zdokonalovat při výrobě plastových ortéz menších rozměrů a zdokonalovat se ve svém oboru. Ve vytváření velmi zdařilých sádrových negativů chci jako učitel tohoto předmětu pochválit Annu Brachtlovou, Magdalénu Lukešovou, Natálii Minárovou, Jakuba Martoníka, Kateřinu Pavelkovou a Vladanu Urbancovou. Tito žáci svými výrobky prokazují výbornou zručnost a preciznost při výrobě sádrových negativů v domácích podmínkách. Ukázka několika sádrových negativů, představující jejich práci, je znázorněna na obrázku.
Sádrový negativ hlezna
Sádrový negativ kolena
Fotografie studentů Ortoticko-protetický technik při testování ortézy
Ing. Ladislav Karník, CSc. V Ostravě dne 30. 3. 2021
Comments