Projekt–BIONICKÁ ORTÉZA
„Podpora rozvoje oboru vzdělávání Ortoticko – protetický technik podporovaného SMO
č. 0977/2019/ŠaS/Neinv“
Na řešení projektu bionická ortéza jsme se jako žáci druhého a třetího ročníku oboru 53-44-M/01 Ortoticko-protetický technik podíleli ve všech jeho fázích. Na začátku projektu jsme provedli rešerši současného stavu, abychom věděli, co vybrat, tak abychom se odlišovali od ostatních řešení. Vybrali jsme si ortézu, která bude pohybovat zápěstím. Už na začátku vytváření variant řešení bylo jasné, že budeme chtít jednotlivé díly ortézy tisknout na 3D tisku. Pod vedením odborníků z praxe jsme se pustili do modelování variant řešení ve dvoučlenných týmech. Zde nás ani distanční forma výuky nezastavila v řešení projektu. Sami jsme si doma vytvářeli 3D modely, které jsme na videokonferencích konzultovali a nakonec vybrali variantu vhodnou pro realizaci. Ukázka konzultace 3D modelu bionické ortézy a práce na modelu doma je vidět na obrázku. Všechny vytvořené díly jsme úspěšně vytiskli na 3D tiskárně a následně poskládali do funkčního celku.
Schůzka k projektu na CISCO Webex meetings
Žáci druhého a třetího ročníku oboru Ortoticko-protetický technik pracují doma na 3D modelech bionické ortézy.jpg
Za pomocí odborníků z praxe jsme dokázali propojit bionickou ortézu s jednotlivými moduly pro její ovládání hlasem nebo prostřednictvím displeje mobilního telefonu. Ukázka týmového ověřování funkčnosti bionické ortézy je znázorněna na obrázku.
Ukázka týmového ověřování funkčnosti bionické ortézy
Funkčnost bionické ortézy ovládané hlasem jsme si ověřili na vlastní horní končetině. Měli jsme také možnost vytvořený prototyp bionické ortézy vyzkoušet u klienta firmy Benetronic s.r.o.. Ten nám byl nápomocen při prototypování bionické ortézy. V současnosti nám naše bionická ortéza funguje a lze ji využít například při rehabilitaci zápěstí. Využijeme ji také při prezentaci našeho oboru na různých akcích pořádaných školou SOŠ AHOL s.r.o.. Při řešení projektu jsme získali neocenitelné zkušenosti v oblasti teoretických poznatků, ale i praxe. Teoretické poznatky využijeme v odborných předmětech.
Jme rádi, že jsme se do projektu zapojili a rádi bychom se podíleli na řešení i těch nastávajících. Náš řešitelský kolektiv společně s jedním z odborníků z praxe je vidět a obrázku.
Tým projektu bionická ortéza
Finanční prostředky na realizaci projektu „Podpora rozvoje oboru vzdělávání Ortoticko – protetický technik podporovaného SMO č. 0977/2019/ŠaS/Neinv“ byly poskytnuty z rozpočtu SMO.
Zpracoval:
Ing. Ladislav Karník, CSc. V Ostravě dne 14. 1. 2021
Commentaires